piątek, 3 lipca 2015

Przestępstwo przeciwko modzie, czyli o noszeniu podróbek słów kilka

Saskia-de-Brauw-Joan-Smalls-for-Chanel-Campaign-by-Karl-Lagerfeld-Fasfionwithus5

Tylko podróbka, czy aż podróbka? Czy paradujące po polskich ulicach posiadaczki skajowych chanelek popełniają przestępstwo? Czy fałszywa kratka Burberry na wyłogach jesiennego płaszcza może zaprowadzić za kratki?
Każda fashionistka z łatwością przywoła w pamięci scenę z kultowego już serialu „Sex nad the City”, gdy Samantha Jones daje się ponieść magii niezwykłej okazji i kupuje w jednym z zaułków Los Angeles wprost z bagażnika handlarza markową torebkę Fendi. Ta historia nie kończy się dla niej dobrze, gdyż w dość niemiłych okolicznościach zostaje zdemaskowana. Na taką ułudę luksusu nabrała się niejedna kobieta, kupując w sieci buty z czerwoną podeszwą lub przywożąca z wakacji w tropikach torebkę z logo LV nabytą na lokalnym bazarze.
Polski ustawodawca nie definiuje, czym jest podróbka. Zgodnie z prawem unijnym towar podrobiony to towar, na którym widnieje znak, nazwa bądź termin identyczne z chronionym znakiem towarowym, które w istotny sposób nie odróżniają się od oryginału i jednocześnie mogą być wykorzystywane dla tych samych celów. Upraszczając, podróbka to taki rodzaj imitacji towaru, która ze względu na powielenie charakterystycznych cech lub oznaczeń (najczęściej użycie markowego logo) ma wywołać wrażenie, że jest to produkt oryginalny. Podróbki można zarówno sprzedać, jak i bardziej lub mniej świadomie kupić. Przystrojonych nimi fanatyków dóbr luksusowych spotkać można zarówno na czerwonym dywanie, jak i na polskiej ulicy. Wydaje się, że w świadomości społecznej kupowanie i posiadanie podróbki często nie jest postrzegane negatywnie. Nie oznacza to jednak, że handel podróbkami został wykluczony spod regulacji prawnej.
Wprost przeciwnie, zarówno produkcja, jak i sprzedaż podróbek markowych towarów mogą ścigane co najmniej z dwóch paragrafów, jako naruszenie własności przemysłowej oraz jako czyn nieuczciwej konkurencji. Wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna czy forma przestrzenna, jaką oznaczono oryginał towaru, jest tzw. znakiem towarowym. Jego nieuprawnione podrabianie jest zabronione. Do podrobienia takiego znaku dochodzi, jeśli użyto bezprawnie znaku identycznego lub takiego, który nie może być odróżniony w zwykłych warunkach obrotu od znaku chronionego.
Polskie prawo (art. 305 prawa własności przemysłowej) za wyprodukowanie i sprzedaż towaru oznaczonego podrobionym znakiem towarowym przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. W przypadku, gdy sprawca z procederu takiego uczynił sobie stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
Również zgodnie z art. 24 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ten, kto, za pomocą technicznych środków reprodukcji, kopiuje zewnętrzną postać produktu lub tak skopiowany wprowadza do obrotu, stwarzając tym możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, czym wyrządza poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie z tego przepisu jest o tyle trudne, że konieczne jest udowodnienie zaistnienia wszystkich wskazanych w treści wskazanego artykułu okoliczności.
W przeciwieństwie do handlarzy, bezpieczni są co do zasady posiadacze podróbek. Noszenie replik nie stanowi przestępstwa paserstwa, oszustwa czy kradzieży. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak wszędzie. Nieoryginalne cacko może kosztować słono swego właściciela poza granicami naszego kraju. Kupując podróbki w czasie zagranicznych wojaży, można narazić się nie tylko na śmieszność, ale i poważne kłopoty finansowe. Na amatorów replik nakładane mogą być bowiem kary pieniężne, których wartość przekracza niejednokrotnie cenę pożądanego gadżetu w oryginale.
Z tego powodu należy dość ostrożnie podchodzić do wszelkich okazji cenowych. Zdarza się bowiem, że towar oferowany jako oryginalny jest zwykłym falsyfikatem. Od pierwowzoru mogą go różnić jedynie drobiazgi. W przypadku stwierdzenia, że sprzedający wprowadził kupującego w błąd, sugerując, że oferuje towar oryginalny, możliwe jest nie tylko skorzystanie z prawa reklamacji, ale również zgłoszenie oszustwa organom ścigania. Należy pamiętać, że przesyłka zawierająca podrobiony towar zamówiony z zagranicy za pośrednictwem serwisu aukcyjnego lub w sklepie internetowym może być zniszczona – po stwierdzeniu przez celników, że jest podróbką. W takiej sytuacji w najlepszy razie sprawdza się przysłowie, że „chytry dwa razy traci”.
Odrębną kwestią jest kopiowanie projektów wielkich domów mody. Tu zaczyna się dyskusja o inspiracji oraz o tym, że w modzie wszystko już było. Paradowanie na celebryckich galach w replikach sukni wielkich domów mody nie grozi co do zasady więzieniem. Szafowanie w blasku fleszy takim pseudoluksusem jest prawnie dozwolone, dopóki tak kreacja-imitacja nie trafi do sprzedaży. Osobą kwestią pozostaje etyczna strona takiej inspiracji.
Renata Robaszewska, radca prawny Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni

113 komentarzy:

 1. Takie sytuacje mają miejsce coraz częściej

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektórzy ustawodawcy nie tylko u nas, ale na całym świecie starają się wprowadzać prawa, które zmniejszą występowanie podróbek, ale duża część z tych przepisów jest niestety źle napisana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężko będzie zatrzymać taką tendencję. Będzie coraz więcej podróbek i trudno będzie to wykryć co nie oznacza że powinno się z tym walczyć, jak najbardziej trzeba o to zadbać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny pomysł na artykuł, szczerze powiem, że teraz nie zawsze można być pewnym czy kupiło się oryginalne, ciuchy czy buty bo teraz coraz lepiej są podrabiane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Często w sklepie z "podróbkami" widzę ciuchy które widziałem w markowych sklepach i na dodatek cena o połowę niższa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Troszeczkę denerwujące jest to, że ktoś się ciągle podszywa pod jakieś logo, alee... Dzieje się to wszędzie, bo zarówno Marka Coca-cola odnajduję szereg swoich naśladowców, czy sławny adidas. I jeżeli takie firmy, które produkują odzież czy towary spożywcze działają to oznacza, że są określone przepisy w których wolno i nie wolno. Podobieństwo może istnieć, ale nie 1 do 1. Trzeba się z tym zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podróbki będą istniały zawsze, dla niektórych niestety, dla niektórych stety

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie wolę ubrania nieznanych marek ale z dobrej jakości materiałów niż niskiej jakości podróbki, które op kilku użyciach nadają się do wyrzucenia

  OdpowiedzUsuń
 9. Wymówki typu "noszę podróbki bo nie stać mnie na oryginały" nie jest żadną wymówką. Moim zdaniem podróbek nie powinno być

  OdpowiedzUsuń
 10. mam to samo zdanie co wiekszosc, podrobka to kradziez, a noszenie podrobek to wspoludzial :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja mysle ze kazdy noszacy podrobki to troche zlodzej, bo korzysta z marki firmy placac tylko za czesc

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie widzę nic złego w podróbach, to po prostu tańsza wersja, jednak nie akceptuję wmawiania, że to oryginał. Nie akceptuję też chamskich podróbek, gdzie sprzedawca wręcz wmawia nam, że to tańszy oryginał, do pozostałych w sumie nic nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajnie! Podoba mi sie cały blog, a artykuły na bieżąco zamierzam czytać, bo można się wiele dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesujący wpis, pełen przydatnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Również zawsze popieram oryginał!

  OdpowiedzUsuń
 16. Również nie popieram podrób!

  OdpowiedzUsuń
 17. Osobiście siedzę w tym trochę i jestem zdania, że podróbka nigdy nie dorówna oryginałowi.  OdpowiedzUsuń
 18. Podróbki nie powinny być sprzedawane, to nie poszanowanie dla oryginalności

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja tam nie widzę żadnej różnicy i w ogóle mi to nie przeszkadza.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też nie jestem za podróbkami, ale dzisiaj się tego nie da uniknąć.

  adwokat łódź

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale ja nie wiem po co ta dyskucja.. podróbki w modzie były od zawsze :]

  OdpowiedzUsuń
 22. Sam z Chin lubię zamówić podróbkę, różnica w pieniądzach duża, a w jakości nie wielka.

  OdpowiedzUsuń
 23. Podróbki to tańsza alternatywna, ale to też ''zbrodnia '' dla oryginału.

  OdpowiedzUsuń
 24. I tak zawsze będąludzie którzy za nic nie kupią podróbek jak i zawsze będą ludzie którzy będą tylko ich szukać..

  OdpowiedzUsuń
 25. To jest normalne, podróbki nie są oryginałem, ale nie zawsze są tandetne. To normalne, że ludzie oczekują wysokiej jakości produktów, tak działa świat :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja nie zwracam nawet uwagi na to czy mam oryginał czy podróbkę. Logicznym dla mnie jest, że jak mam buty za 150 zł a takie za 500 zł i są z wyglądu niemalże identyczne, to kupuję te tańsze, bo nie ma sensu przepłacać.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dla mnie najważniejsza jest jakość, buty za 50 zł mogą okazać się dużo lepsze niż te za 200 zł.

  OdpowiedzUsuń
 28. To prawda, jakość jest najważniejsza. Czasami drogie rzeczy mają nijaką jakość a te tańsze starczają na lata.

  OdpowiedzUsuń
 29. Świetny blog. Bardzo ciekawy wpis. Nie zawsze to co droższe oznacza lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 30. Podróbki były, są i będą. W ten sposób ludzie których nie stać na oryginał mogą poczuć namiastkę luksusu.

  OdpowiedzUsuń
 31. Przykre, że często na podróbkach zarabiają więcej niż na oryginałach ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetny blog. Na prawdę bardzo inspirujący artykuł. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 33. Poruszasz ciekawy temat. Nikt nie mówi głośno o podróbkach póki ten temat go nie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Super blog. Lubię takie inspirujace tematy. Na prawdę bardzoo mi się podoba. Będę częściej tutaj wpadać.

  OdpowiedzUsuń
 35. Przy wyborze produktu kieruję się przede wszystkim jakością. Wiadomo, że czasami fajnie jest mieć markową rzecz dla samego faktu jej posiadania, ale niektórzy grubo przesadzają z takimi zachciankami :p

  OdpowiedzUsuń
 36. Interesujący temat. Podróbki zawsze będą kontrowersyjne - w końcu ktoś produkując je, bogaci się na pomyśle kogoś innego.

  OdpowiedzUsuń
 37. Podróbki są wszech obecne na całym świecie, zarabia się na nich bardzo dużo pieniędzy. Mało prawdopodobne, że zostanie to zmienione.

  OdpowiedzUsuń
 38. Świetny blog. Jestem pod wrażeniem. Lubię tego typu tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 39. Niestety, jest to walka z wiatrakami. Firm które wybijają się na czyimś pomyśle jest coraz więcej,aż przykro patrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 40. Uwielbiam przeglądać blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem. Będę polecała tego bloga swoim znajomym.

  OdpowiedzUsuń
 41. Myślę, że temat podróbek jest bardzo trudny i ciężko jest wyplenić te zjawisko

  OdpowiedzUsuń
 42. Moda rządzi się swoimi prawami, nic tu nie jest pewne. Na pewno więcej ludzi stać na podróbki niż na oryginały.

  OdpowiedzUsuń
 43. Podróbki wyglądają bardzo tandetnie w większości, nie zdarzyło mi się kupić i nie mam zamiaru.

  OdpowiedzUsuń
 44. Najczęściej podróbki można rozpoznać po niskiej jakości materiale, z którego zostały uszyte

  OdpowiedzUsuń
 45. Czasem bywa tak, że podróbka jest lepiej wykonana niż oryginał :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 46. Super blog. Bardzo lubię przeglądać blogi tego typu w wolnej chwili. Jestem pod wrażeniem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo inspirujący wpis. Na pewno będę częsciej tutaj zaglądać w poszukiwaniu inpsiracji. Uwielbiam takie stronki.

  OdpowiedzUsuń
 48. Bardzo mądry i przemyślany wpis. Jestem pod wrażeniem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 49. Mi tam podróbki drogich marek nie przeszkadzają, ale sama bym nie nosiła, bo w większości wyglądają tandetnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Popieram, że wyglądają tandetnie bardzo często, ale nie nic przeciwko nie mam, co kto lubi ;)

  OdpowiedzUsuń
 51. Świetny blog. Tego typu stronki są dla mnie ogromną inspiracją. Uwielbiam takie wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 52. Świetny blog. Uwielbiam w wolnych chwilach przeglądać blogi o takiej tematyce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 53. Zgadzam się w 100%. Nikt z nas nie chciałby być okradany z własnej pracy. Po prostu nie napędzajmy sobie naszych potrzeb :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Wiele jest takich blogów, ale ten jest wyjątkowy i przyciąga grono czytelników. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 55. Bardzo interesująca tematyka. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 56. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 57. Na ulicach widać coraz więcej podróbek. Temat warty uwagi. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 58. Podoba mi się ten blog. Jestem pod wrażeniem. Interesuję się taką tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 59. Każdy nosi co chce. Fajny wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 60. Bardzo fajny blog. Lubię blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 61. Myślę, że takich blogów właśnie brakuje ! Fajne i ciekawe porady !

  OdpowiedzUsuń
 62. Ciekawy blog. Jestem pod wrażeniem. Będę częściej tutaj wpadać. Podoba mi się tematyka bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 63. Świetny blog. Lubię taką tematykę, interesuję się tym. Będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 64. Każdy nosi co chce ;) Sama bym nie ubrała podróbek, bo i po co.

  OdpowiedzUsuń
 65. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka się tutaj znajduje. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 66. Bardzo podoba mi się ten artykuł. Jestem pod dużym wrażeniem i będę częściej tutaj wpadać.

  OdpowiedzUsuń
 67. Z każdym wpisem lubię Twojego bloga bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 68. Świetna stronka. Bardzo lubię stronki tego typu. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 69. Na pierwszy rzut oka widać, że blog prowadzony z pasją, a po wczytaniu się w posty mamy tylko potwierdzenie tego :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 70. Bardzo lubię tematykę, która znajduje się na tym blogu. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 71. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka. Będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 72. To jest bardzo piękny blog i bardzo dobrze że z dnia na dzień coraz lepiej się rozwija.

  OdpowiedzUsuń
 73. Ja nigdy nie popierałem kupowania podróbek

  OdpowiedzUsuń
 74. Wiele jest takich blogów, ale ten jest oryginalny i pełno tu ciekawych informacji. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 75. Muszę przyznać, że blog jest naprawdę interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 76. Zdecydowanie warty polecenia, naprawdę fajne i merytoryczne wpisy ! Nic tylko pogratulować

  OdpowiedzUsuń
 77. Zawsze podziwiałem osoby prowadzące merytoryczne blogi, tutaj jest dokładnie tak samo ! Gratulację

  OdpowiedzUsuń
 78. Podróbki są również nielegalne, więc warto z tym uważać!

  OdpowiedzUsuń
 79. Jeśli chodzi o modę to tak często się zmienia, że ciężko nadążyć.

  OdpowiedzUsuń
 80. Przeczytałem cały ten artykuł i naprawdę on jest niesamowicie ciekawy.Sam nigdy na takie coś co jest napisane bym nie wpadł.

  OdpowiedzUsuń
 81. też nienawidzę podróbek! :/

  OdpowiedzUsuń
 82. Fajne podejście to tego typu tematu :) Taka ilość czytelników tylko to potwierdza. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 83. Temat rzeka. Artykuł całkiem ciekawie napisany.

  OdpowiedzUsuń
 84. heh to faktycznie przestępstwo :D

  OdpowiedzUsuń
 85. Zdania na ten temat będą na pewno cały czas podzielone.

  OdpowiedzUsuń
 86. Nie wiem co powiedzieć w tej sprawie

  OdpowiedzUsuń
 87. Moim zdaniem tytuł nie jest adekwatny do treści posta

  OdpowiedzUsuń
 88. Inspirujący blog, pełen pozytywnej energii :) Widać, że blog prowadzony jest z sercem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 89. Super wpis, który ma mnóstwo ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 90. Twój blog jest bardzo ciekawy. Mam nadzieje, że dodasz kolejny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 91. Zgadzam się, bardzo ciekawy blog

  OdpowiedzUsuń
 92. Super wpis. Kiedy dodasz następny? Wchodzę na Twojego bloga od czasu do czasu, więc mam nadzieje, że trafię niebawem na nowy wpis.

  OdpowiedzUsuń
 93. podróbki niestety będą zawsze, poza tym interesujący wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 94. Niestety, takie podróbki są ogólnodostępne...

  OdpowiedzUsuń
 95. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Od siebie polecam również zainteresować się aplikacjami, które dedykowane są do biznesu. Znajdziecie je na przykład w ofercie https://craftware.pl/oferta/aplikacje-salesforce/ Współpracowałam z wieloma firmami, ale CraftWare bez wątpienia są bezkonkurencyjni.

  OdpowiedzUsuń
 96. Ciekawy blog :)
  Chętnie będę czytał dalej :P
  Czekam na kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 97. Bardzo się cieszę, że poruszyłaś ten temat. Sama prowadzę sklep z oryginalną odzieżą i wiem, jak czesto klientki kupują tańsze podróbki... Zamierzam tez otworzyć teraz sklep online i chyba wprowadzę płatności z https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online aby mieć pewność, bezpiecznych transakcji.

  OdpowiedzUsuń
 98. Moim zdaniem każdy kto tylko może powinien przeczytać ten artykuł.Sam z tego artykułu dowiedziałem się bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń
 99. Bardzo przystępnie przedstawiony temat :)

  OdpowiedzUsuń
 100. Od siebie mogę polecić płytki pcb prototypy firmy Printor. Jeśli chcesz wprowadzić do swojej firmy rozwiązania związane z elektroniką to ta firma z pewnością ci pomoże. Od dawna zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki.

  OdpowiedzUsuń
 101. Dobrze, że ten blog jest. Na pewno dużo osób tutaj wejdzie.

  OdpowiedzUsuń
 102. Ciekawy temat. Można o tym książki pisać. Moda to biznes, tylko co dla kogo.

  OdpowiedzUsuń
 103. Noszenie podróbek nie jest fajne, lepiej kupić coś tańszego.

  OdpowiedzUsuń
 104. Podróbki znanych marek na rynkach i giełdach biją w oczy a nikt z tym nic nie robi!

  OdpowiedzUsuń
 105. Też zauważyłem, szczególnie największych ikon modowych jak Gucci czy Dolce!

  OdpowiedzUsuń
 106. Dzięki kupnie podróbek można też zaoszczędzić pieniądze na coś bardziej wartosćiowego. Dla mnie była to folia lustro weneckie https://marketfolie.pl/ , która dodała estetyki i nowoczesności w moim domu.

  OdpowiedzUsuń
 107. Dzięki kupnie podróbek można też zaoszczędzić pieniądze na coś bardziej wartosćiowego. Dla mnie była to folia lustro weneckie , która dodała estetyki i nowoczesności w moim domu.

  OdpowiedzUsuń