wtorek, 28 kwietnia 2015

Inspirujący goście w ćmielowskiej Fabryce Porcelany

Wizyta Pierwszej Damy w Ćmielowie (1)

Polskie Fabryki Porcelany w Ćmielowie gościły niedawno Pierwszą Damę – Annę Komorowską. Niedawno nastąpił ciąg dalszy inspirujących odwiedzin – do Fabryki przyjechała również znana podróżniczka – Martyna Wojciechowska. Obie Panie dokładnie przyjrzały się procesowi powstawania i tworzenia porcelany, doceniając jej historią i kulturotwórczą funkcją. Wizyty te są ważne także dlatego, że odbywają się w jubileuszowym roku 225-ciolecia funkcjonowania ćmielowskiej fabryki.

Napięty plan wizyty
Plan wizyty Pani Prezydentowej – Anny Komorowskiej w ćmielowskiej fabryce był niezwykle napięty. Spotkanie rozpoczęło się w specjalnie przygotowanej na tę okazję Wzorcowni, gdzie Pierwszą Damę uroczyście przywitała Inga Kamińska – Prezes Polskich Fabryk Porcelany. W wizycie uczestniczył też Dyrektor ds. Techniczno-Produkcyjnych Piotr Suswał, oraz Dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio – Marek Cecuła.
Wizyta Pierwszej Damy w Ćmielowie (2)
To właśnie we Wzorcowni Pani Prezydentowa miała okazję przyjrzeć się zarówno tym najstarszym, historycznym wzorom porcelany takim jak np. serwis „Płaski”, projekt wywodzący się z paryskiej pracowni wzorniczej Bohdana Wendorfa, wprowadzony do produkcji w fabryce w Ćmielowie w latach 1932-34. Pierwsza Dama miała również okazję zapoznać się ze współczesnymi projektami oraz porcelanowymi wariacjami artystycznymi w tym, porcelanowej biżuterii ozdobionej ręcznie wysokokaratowym złotem, zaprojektowanej przez artystkę Beatę Orlikowską. Była także rozmowa na temat porcelany, jej ponad 225 letniej, ćmielowskiej historii, kulturotwórczej i estetycznej funkcji, która zajęła uczestnikom spotkania sporo czasu. Pani Anna Komorowska złożyła także swój wpis w ćmielowskiej historycznej Księdze Pamiątkowej.
Polska Porcelana na krańcach świata
Martyna Wojciechowska – podróżniczka, dziennikarka, autorka programu telewizyjnego „Kobieta na krańcu świata” zwiedziła fabrykę, poznała dokładnie proces tworzenia i wypalania porcelany. Odwiedziła też malarnię, gdzie podpatrywała ręczną pracę malowania i zdobienie porcelany, by pod czujnym okiem doświadczonych malarek ozdobić własnoręcznie filiżanki i inne porcelanowe elementy.
Wizyta Pierwszej Damy w Ćmielowie (5)
„Wspaniałe i inspirujące miejsce!
Wizyta w fabryce porcelany w Ćmielowie to jak podróż w przeszłość ze wspaniałymi widokami na przyszłość” – napisała podróżniczka w Pamiątkowej Księdze Gości Polskich Fabryk Porcelany.
– Wizyty ciekawych i inspirujących gości są dla nas w tym roku szczególnie ważne, bo przypadają na 225 rocznicę nieprzerwanego funkcjonowania fabryki w Ćmielowie. Porcelana inspirowała i ciekawiła od wieków, także teraz staje się tematem do rozmów i dyskusji nie tylko z rzemieślnikami, artystami i projektantami, ale także z ludźmi, którzy o zachowanie polskiej kultury i dziedzictwa w swojej codzienności zabiegają – komentuje Inga Kamińska – Prezes Polskich Fabryk Porcelany.
Wizyta Martyny Wojciechowskiej w Ćmielowie (4)
Ćmielowska Porcelana na polskich i światowych stołach
Polskie Fabryki Porcelany z uwagi na historię firmy i jej unikatowe, ręcznie zdobione produkty spotkać można na najważniejszych stołach zarówno w Polsce jak i na świecie. W zeszłym roku Jego Królewska Wysokość Filip Król Belgów, na “Balu Polskim” w Brukseli otrzymał wyjątkowy porcelanowy prezent – “Empire”. To replika serwisu, który został zaprojektowany w latach 30-tych XX wieku na zamówienie ówczesnego Prezydenta Polski Ignacego Mościckiego.
Porcelana “Empire” na specjalne życzenie Pary Prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich trafiła także do Belwederu. Jest też reprezentacyjną zastawą w wybranych placówkach dyplomatycznych, ambasadach, a także znajduje się w Watykanie. Przyjemność serwowania posiłków na dobrze zaprojektowanej porcelanie docenili też najlepsi polscy restauratorzy. Współpracę z pracownią projektową podjęło m.in. Atelier Amaro, czyli jedyna w Polsce restauracja nagrodzona gwiazdką Michelin, Concordia Taste – nagradzana i uznana restauracja znajdująca się w poznańskim centrum designu – Concordia Design oraz Qchnia Artystyczna, czyli warszawska restauracja Marty Gessler, która stała się trendsetterskim miejscem na mapie stolicy.
Wizyta Martyny Wojciechowskiej w Ćmielowie (6)
Informacja o firmie:
Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. to największa fabryka porcelany cienkościennej w Europie nieprzerwanie kultywująca ręczną produkcję. W swoim portfolio Polskie Fabryki Porcelany mają trzy marki o nieco odrębnym charakterze: elegancki i luksusowy Ćmielów, klasyczną i funkcjonalną Chodzież oraz nowoczesne i odważne Ćmielów Design Studio. Porcelanę tę łączą niezmiennie wartości: tradycja, ręczne wykonanie, a także unikalne wzornictwo zawarte w historycznych, jak i najnowszych kolekcjach. Rok 2015 wyznacza wyjątkowe święto – 225 lat istnienia marki Ćmielów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz