środa, 12 listopada 2014

Jedna podpowiedź przepustką do sukcesu

- Każda kobieta znajdzie u nas pomoc prawną dopasowaną do jej potrzeb z gwarancją ekonomicznego podejścia do biznesu - Ewa Bednarek - Wojtal opowiada o funkcjonowaniu Kancelarii Prawnej Pactum, która jako pierwsza kancelaria prawna w Polsce przygotowała ofertę skierowaną do kobiet związanych z biznesem.Skąd wziął się pomysł na stworzenie pierwszej w Polsce kancelarii prawnej skierowanej do kobiet biznesu? 

- Tak naprawdę pomysł powstał szybko i wyniknął z naturalnej potrzeby naszych dotychczasowych klientek. Przygotowaliśmy się profesjonalnie do nowego brandingu. Pomimo faktu, że od piętnastu lat prowadzę kancelarię, która specjalizuje się w obsłudze firm, szczerze mówiąc, nigdy do tej pory nie pomyślałam o takim ukierunkowaniu swojej działalności. Za namową moich klientek przeanalizowałam ten temat i okazało się, że my - kobiety, a zwłaszcza kobiety biznesu, mamy duże wymagania co do standardów obsługi. Właściwe relacje międzyludzkie są dla nas niezwykle istotne. Aby odpowiednio obsłużyć kobietę biznesu, te dwie kwestie muszą zostać spełnione jednocześnie. Dobre relacje i wysoki standard obsługi w postaci profesjonalnego działania oraz dopasowania oferty do potrzeb klienta stanowiły przepustkę do skierowania naszej oferty do takich właśnie kobiet. Moim priorytetem jest nawiązywanie kontaktu z jak najliczniejszym gronem kobiet biznesu w celu umożliwienia wymiany informacji o problemach prawnych, informowania o zmianach w prawie i wypracowania świadomość tego, że istnieje taka kancelaria, w której mogą liczyć na relacje biznesowe dostosowane do potrzeb kobiet.  

Jaką formą pomocy prawnej panie są najbardziej zainteresowane? 

-  My zawsze dopasowujemy ofertę do potrzeb klienta, tzn. proponujemy taką usługę, aby klient nie przepłacał. W naszej kancelarii usługobiorca płaci za rzeczywiście wykonaną pracę. Zarówno dla niego, jak i dla kancelarii najlepszym rozwiązaniem jest współpraca ryczałtowa. Klient ryczałtowy, czyli będący na stałej umowie, jest traktowany zawsze priorytetowo, a my jesteśmy dla niego dostępni przez niemalże 24 godziny siedem dni w tygodniu. Przejmując do obsługi klienta ryczałtowego, przeprowadzamy audyt wszystkich dokumentów w firmie, dzięki czemu poznajemy nie tylko klienta, ale również jego partnerów handlowych. Dzięki temu na przyszłość już wiemy, w jakim kierunku działać, aby zapewnić komfort działania firmy. Ponadto zawsze świeżym okiem oceniamy merytoryczną treść dokumentów firmy i porządkujemy je tak, aby nie przysparzały problemów w przyszłości. Ponadto klient ryczałtowy otrzymuje od nas informacje na temat zmian w prawie oraz instrukcje uświadamiające go o tym, co należy robić, jeżeli zmiany w prawie do tego obligują. To, co jest najbardziej istotne w tego typu usługach, to krystaliczność naszych działań i informowanie klienta o bieżących sprawach. Realizujemy to poprzez comiesięczne raporty, w których klient otrzymuje informacje o każdym zleceniu skierowanym do kancelarii. Niezwykle ważne są również jasne, klarowne i przede wszystkim zwięzłe opinie, jakie bardzo cenią sobie osoby niemające do czynienia z prawem na co dzień.    

Jaką funkcję będzie pełnił sąd arbitrażowy, który wkrótce rozpocznie swoją działalność? 

- Sąd ten będzie odpowiedzią na przewlekłość postępowań w sądach powszechnych. Niestety, wciąż mamy za mało sędziów w stosunku do wpływu spraw, co przyczynia się do tego, że czas oczekiwania na uzyskanie prawomocnego wyroku nie jest zadowalający. Mamy nadzieję, że sąd arbitrażowy będzie dużym atutem naszej kanceralii, a specjalizacja w tym zakresie wpłynie na efektywność współpracy z klientami.  

Jakie pakiety obsługi prawnej mogłaby Pani zaproponować organizacjom zrzeszającym kobiety?  

- Przygotowania do wprowadzenia mojej nowej usługi zaczęłam od współpracy z takimi organizacjami. Po pierwsze chciałam poznać problemy i potrzeby kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Nieocenione są nowe kontakty, które niejednokrotnie przeradzają się w przyjaźnie. Oprócz typowej działalności pro bono, czyli działalności, w której pomagamy samym organizacjom, udzielamy również porad prawnych, udostępniamy swoje artykuły oraz uczestniczymy w szkoleniach.    
Jako członkini kobiecych klubów biznesowych i uczestniczka różnorodnych konferencji poświęconych tematyce przedsiębiorczości oraz edukacji wielokrotnie obserwuje Pani kobiety wkraczające w świat biznesu. Czy kobiety chętnie dzielą się swoim doświadczeniem życiowym i biznesowym? 

- Rzeczywiście, takich spotkań jest wiele, a nawet zaskakująco dużo. Nie sądziłam, że jest tak wiele organizacji, które zrzeszają różne grupy pań – od małego biznesu, aż po ten duży. Kobiety są niezwykle zorganizowane i wspierają się wzajemnie. Są również drapieżne jak przysłowiowe lwice, bronią swoich pomysłów i terytorium działania. Cechuje je także otwartość na wszelkie szkolenia i zajęcia w kierunku doskonalenia siebie i rozwoju firmy. Mają niebagatelne pomysły i ściśle określoną ścieżkę rozwoju firmy. 

Aristotelis Onasis stwierdził: "Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia.". Czym jest władza w oczach kobiet, które coraz częściej biorą los w swoje ręce i rozwijają się, samodzielnie budując własną markę? 

- Niezależność – to słowo mówi wszystko…

Co jako Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet 2014 mogłaby Pani doradzić osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą? 

- Przede wszystkim, aby dobrze wystartować i mieć perspektywy, należy dopilnować kwestii formalnych oraz otoczyć się profesjonalistami, którzy zadbają o prawidłową działalność firmy. Nie ma nic gorszego niż szukanie pomocy dopiero w sytuacji, kiedy problem jest tak duży, że walczymy już tylko o przetrwanie. Nie wstydźmy się pytać i poszukiwać porad, gdyż niekiedy może się okazać, że jedna podpowiedź stanie się przepustką do sukcesu. Nie bądźmy łatwowierni. Zabezpieczmy przede wszystkim swoje interesy nawet w bliskich stosunkach biznesowych, ponieważ nikt za nas tego nie zrobi.

Rozmawiała: Dagmara Nawratek  

2 komentarze: