piątek, 30 maja 2014

Kamila Ossowska: siła kobiecości

ARTYSTKA WSPÓŁPRACUJĄCA Z GALERIĄ SZTUKI BE ART
www.be-art.pl
https://www.facebook.com/galeriasztukibeart?fref=ts

Od zarania dziejów malarstwa kobieta była jednym z najważniejszych tematów. Dziś wciąż jest źródłem inspiracji.

Z tego założenia wychodzi również Kamila Ossowska, artystka, która mimo młodego wieku pochwalić się może ciekawym i zróżnicowanym dorobkiem. Ta 24- letnia malarka urodzona w Chojnicach jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na specjalizacjach: projektowanie ubioru oraz projektowanie kostiumu teatralnego i filmowego. Warto podkreślić, że artystka projektowaniem ubioru zainteresowała się już w dzieciństwie:

"Pamiętam, że już jako mała dziewczynka własnoręcznie wykonywałam stroje dla lalek. Pasję tworzenia rozwijałam w różnego rodzaju kołach i zajęciach plastycznych. Od kiedy pamiętam, zawsze chciałam kontynuować naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Parę lat później, dopięłam celu i stałam się jedną ze studentek."- mówi artystka.

Dziś te marzenia Kamila Ossowska realizuje projektując ubiory nawiązujące do wielu odmiennych stylistyk, m.in. Prêt-à-porter czyhaute couture, od klasycznej elegancji po niestandardowy awangardowy wygląd.
Co ciekawe, jej stroje, prezentowane na wielu prestiżowych dla młodych twórców pokazach, takich jak: XIV edycji konkursu "Off fashion", "Radom Fashion Show 2013", radomskiej Galerii Pentagon Wydziału Sztuki oraz zbiorowych wystawach łódzkiej ASP, zyskują coraz większe grono odbiorców, dla których sztuką jest także stylizacja. Sama artystka zainteresowanie własnymi projektami tłumaczy następująco:

"Świadomość, że ktoś chce nosić projektowanie przeze mnie ubrania  stale motywuje mnie do pracy i sprawia satysfakcję.  W projektowaniu słucham własnej wyobraźni. Wielowymiarowość świata, jego różnorodność, wszystko, co nas otacza jest niesamowicie inspirujące. Dlatego też, moje wzornictwo jest dość zróżnicowane i często poszczególne projekty odbiegają od siebie stylistycznie. Mimo wszystko, to co je łączy to na pewno ponadczasowa elegancja. Odnoszę też wrażenie , że mimo zalewającej nas taniej odzieży z sieciówek, wzrasta zainteresowanie na rzeczy unikatowe, o wysokiej jakości, projektowanie specjalnie pod zamówienie, które pozwalają nam poczuć się wyjątkowo."

Jednak projektowanie ubrań czy też kostiumów teatralnych nie jest jedyną domeną Kamili Ossowskiej. Młoda artystka realizuje się również w rysunku.
Jej rysowane rozedrganą kreską prace pełne niepokoju i dalekich od sielankowości doznań, ukazują przede wszystkim kobietę. Wybijająca się na pierwszy plan sensualność gra tu kluczową rolę, a odważna tematyka każe zatrzymać się odbiorcy i zastanowić się nad zagadką jaką jest płeć piękna. W odczuciu odbiorcy plastyczka nie przekracza jednak subtelnej granicy między sensualnością, a seksualnością, tajemnicą a pornografią. Być może dlatego prace Kamili Ossowskiej ogląda się z wielką przyjemnością.

Największym mistrzem  jest dla Ossowskiej Egon Schiele. Dlaczego właśnie ten austriacki twórca, którego lata świetności przypadły na początek XX wieku?
"Fascynujące jest to, że artysta za pomocą tak prostych środków jak:  deformacja, uproszczona linia, abstrakcyjny kolor, potrafi wywołać  wrażenie niepokoju, które przesyca każde jego dzieło. Podejmowana przez malarza tematyka, która w przenośni i dosłownie odsłania to, co przez wieki było przemilczane, oraz charakterystyczne dla jego prac szpetne zniekształcenia i erotyzm, stanowią dla mnie źródło inspiracji."- tłumaczy Ossowska.
Warto jednak zaznaczyć, że owa inspiracja jest przez Kamilę Ossowską pojmowana niezwykle twórczo, nikt nie może zatem mieć wątpliwości co do oryginalnego języka rysowniczki.

Artystyczna wizja Ossowskiej jest także daleka od zyskiwania szybkiej popularności poprzez poruszanie kontrowersyjnych tematów czy też przedstawianie ich w szokujący sposób. Tym samym artystka porusza się w najbliższym sobie kręgu zainteresowań, ale też nie przekracza bez potrzeby granicy subtelności.

Od niedawna Kamila Ossowska znajduje się pod opieką galerii BE-ART exclusive  Jak sama uważa, możliwość znalezienia się w gronie artystów współpracujących z tą internetową galerią sztuki jest sprawą prestiżową i motywującą do dalszego rozwoju i doskonalenia własnych projektów, wśród których znaleźć można zarówno ciekawe rysunki jak i niepowtarzalne stroje.

Prace artystki można oglądać i kupować na stronie http://www.be-art.pl/artysci/221-ossowska-kamila.
Projekty jej strojów są do obejrzenia i do zamówienia za pośrednictwem galerii BE-ART w zakładce usług dodatkowych EXCLUSIVElub  pod adresem:


I.D.Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz